Zarówno małe, montowane na dachach domów jednorodzinnych elektrownie słoneczne, jak i duże farmy fotowoltaiczne instalowane na terenach jeszcze do niedawna wykorzystywanych do celów rolniczych, to coraz częstszy widok w Polsce. Obecny boom na fotowoltaikę i niesłabnące zainteresowanie tematem wynikające z zalet OZE każe jednak zastanowić się nad kwestią utylizacji kupowanych dziś ogniw, przed którą za kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat stanie każdy właściciel systemu PV.
Recykling paneli słonecznych w Polsce
Bez względu na to, czy fotowoltaika wykorzystywana jest przez prywatnego właściciela, podmiot prowadzący działalność gospodarczą czy też rolnika, w przypadku konieczności wymiany paneli przed właścicielem pojawia się obowiązek właściwego ich zutylizowania. Problematycznym dla użytkowników może być fakt, że są to elektrośmieci, więc podlegają osobnym przepisom w zakresie utylizacji. Niedogodnością jest również to, że ze względu na wymiary kwalifikuje się panele fotowoltaiczne jako odpady wielkogabarytowe. Jako takie wymagają więc przekazania do odpowiedniej jednostki, która przeprowadzi proces odzyskiwania aluminium, szkła, krzemu i innych surowców. W Polsce tą kwestią zajmują się zakłady przetwarzające elektrośmieci, które chętnie przyjmują ogniwa słoneczne ze względu na zawartość cennych materiałów.
Ile kosztuje recykling paneli fotowoltaicznych i kto ponosi koszty?
Faktem jest, że w Polsce aktualnie nie przeprowadza się jeszcze wymiany paneli słonecznych na większą skalę, ponieważ masowo są one instalowane dopiero od niedawna. Z tego też powodu trudno oszacować jak koszt ich recyklingu będzie się kształtował za pięć lub dziesięć lat. Obecnie koszt utylizacji zarówno dla indywidualnego użytkownika, jak i podmiotu gospodarczego wynosi około 2% wartości całej instalacji, co przekłada się na cenę na poziomie 1-2zł za kilogram ogniw. Tym samym oddanie do recyklingu około 30 paneli słonecznych o łącznej wadze przekraczającej nieco pół tony powinno oscylować w okolicach tysiąca złotych.