Ze względu na galopujące ceny surowców energetycznych oraz ich braki na rynku wiele osób obecnie poszukuje alternatywnych, tańszych i prostszych w eksploatacji rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie efektywne ogrzanie domu w sezonie jesienno-zimowym. Jedną z nowoczesnych opcji, która świetnie sprawdza się w tej roli jest pompa ciepła (gruntowa, wodna, powietrzna), czyli ekologiczny system oparty o odnawialne źródła energii, który podczas działania nie emituje do środowiska szkodliwych substancji. Tak naprawdę urządzenia te są wręcz skrojone na miarę współczesnych oczekiwań użytkowników, a do podjęcia decyzji o zakupie zachęcają nie tylko potencjalne oszczędności, ale też dotacja na zakup pompy ciepła dla nowych domów w ramach programu Moje Ciepło.
OZE w nowym domu jednorodzinnym – dotacje
Rządowy program Moje Ciepło został skonstruowany w celu zdynamizowania rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego na terenie Polski i zachęcenia przyszłych Prosumentów do rezygnacji z emisyjnych systemów ogrzewania obiektów mieszkalnych. Budżet programu określono na maksymalnie 600 000 000 zł, a wnioski przyjmowane są w trybie ciągłym od 29.04.2022 – 31.12.2026 roku lub do wyczerpania puli środków. Beneficjentem może zostać osoba fizyczna – właściciel nowo wybudowanego, jednorodzinnego obiektu mieszkalnego. Wniosek może złożyć również współwłaściciel, o ile dane tej osoby wskazane są w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu budowy.
Na jakie wsparcie do zakupu pompy ciepła można liczyć w ramach dotacji?
Zasadniczo dofinansowanie zakupu pompy może objąć maksymalnie 30% lub 45% kosztów kwalifikowanych, a cała kwota nie może przekroczyć 21 tysięcy złotych. Wysokość wsparcia w ramach dotacji na jakie może liczyć dany Beneficjent zależne jest od dwóch czynników, a mianowicie – od rodzaju urządzenia oraz od faktu posiadania karty dużej rodziny. To oznacza, że na przykład w przypadku właścicieli nowych domów jednorodzinnych, którzy decydują się na pompę gruntową i jednocześnie posiadają kartę dużej rodziny, procentowy udział w kosztach kwalifikowanych wyniesie 45%, a dotacja nie może wynieść więcej niż wspomniane 21 tysięcy złotych. Wszystkie szczegóły dotyczące dofinansowania i zasad jego przyznawania znaleźć można na stronach rządowych.