Zapowiadane od jakiegoś czasu zmiany w rozliczaniu energii elektrycznej pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznych weszły w życie 1 kwietnia 2022 roku. Od tego momentu wszyscy nowi Prosumenci podlegają nie pod system opustów, ale rozliczają się na zasadach net-billingu. Jest to nowe rozwiązanie, które już na etapie projektowania wzbudzało głosy sprzeciwu oraz obawy o to, czy nie wpłynie negatywnie na dynamikę rozwoju branży. Poniżej prezentujemy garść informacji dla osób, które mimo zmian nadal są zainteresowane instalacją paneli fotowoltaicznych.
Jak działa net-billing?
To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy Inwestor, który obecnie planuje montaż oraz podłączenie instalacji fotowoltaicznej na swojej posesji. Dotychczas stosowany system opustów przyzwyczaił posiadaczy mikroinstalacji PV do tego, że odebranie nadwyżek energii wyprodukowanych w sprzyjającym okresie z reguły przebiegało bez szczególnie odczuwalnych strat, a wielu użytkowników nie było w stanie wykorzystać zgromadzonych zasobów. Net-billing wprowadzony od 1 kwietnia 2022 roku niestety nie jest już tak przewidywalny i korzystny dla Prosumentów. Nowy system opiera się bowiem na sprzedaży do sieci wyprodukowanej przez mikroinstalację fotowoltaiczną energii elektrycznej po cenach hurtowych oraz na jej odbiorze w formie zakupu od dystrybutora już po aktualnych cenach rynkowych, z naliczonymi wszystkimi marżami i opłatami.
Jaki jest cel zmian zasad rozliczania energii z mikroinstalacji PV?
Net-billing to system, który wprowadzono nie bez powodu – ogromne zainteresowanie fotowoltaiką przełożyło się na niespotykaną dotychczas, zwiększoną produkcję energii elektrycznej przesyłanej przez Prosumentów do sieci. To zaś niejednokrotnie doprowadzało do przeciążeń stanowiących zagrożenie dla stanu infrastruktury. Zadaniem net-billingu jest więc wpłynięcie na wzrost autokonsumpcji, czyli bezpośredniego pożytkowania zasobów bez ich oddawania do sieci. Dodatkowo nowy system rozliczania ma zniechęcić Inwestorów do przewymiarowania instalacji i nadprodukcji energii elektrycznej pozyskiwanej z OZE.