Obecnie obowiązujący system opustów, choć w gruncie rzeczy dość korzystny dla Prosumentów, generuje niekiedy problem związany z efektywnym zagospodarowaniem całej wyprodukowanej w sprzyjającym sezonie energii. Konieczność magazynowania jej w sieci w ostatecznym rozliczeniu powoduje straty i ma wpływ chociażby na stopę zwrotu. Dlaczego? Ponieważ z sieci, zgodnie z zasadą net-meteringu, odzyskać możemy jedynie 70% lub 80% oddanej energii (zależnie od rozmiaru naszej instalacji).
Autokonsumpcja z fotowoltaiki – czym jest i w jaki sposób ją zwiększyć?
Chcąc zapobiec zjawisku utraty magazynowanej w sieci energii warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób jest ona w naszym gospodarstwie domowym wykorzystywana na co dzień, a także – czy nie udałoby się zwiększyć jej zużycia. Tak zwana autokonsumpcja zasobów, czyli wykorzystywanie wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne energii na bieżąco powinna znacząco ograniczyć straty. Oczywiście pod warunkiem, że definitywnie wprowadzimy pewne istotne zmiany w sposobie jej pożytkowania.
Jak więc skutecznie zwiększyć autokonsumpcję w obrębie gospodarstwa domowego?
Dobrą praktyką w tym zakresie jest m.in. podłączenie do instalacji fotowoltaicznej pompy ciepła, klimatyzacji, systemu podgrzewającego CWU, a w niektórych przypadkach nawet instalacji grzewczej. Zaleca się również inteligentne planowanie działania urządzeń będących na wyposażeniu obiektu użytkowego oraz korzystanie z funkcji opóźnionego startu – w taką zaopatrzone są chociażby pralki oraz zmywarki. Uruchamiając się w ciągu dnia w czasie nieobecności użytkowników, będą pobierały energię bezpośrednio z instalacji, zmniejszając ilość oddawanych do sieci zasobów. Jeżeli zaś posiadamy zasilany gazowo piec lub piekarnik, to również warto rozważyć ich wymianę na urządzenie elektryczne. Ciekawą opcją dla wielu Prosumentów może okazać się też dodatkowa zamrażarka, która pozwoli na przygotowywanie większej ilości zapasów dla całej rodziny.
Autokonsumpcja z fotowoltaiki a zmiana przepisów
Nadchodząca w 2022 roku zmiana sposobu rozliczania z operatorami sieci spowoduje, że system opustów zamieniony zostanie na system sprzedaży i kupna zasobów i ostateczne rozliczenie może nie kształtować się już tak korzystnie dla Prosumentów. Stąd warto już teraz zadbać o to, aby zwiększyć autokonsumpcję z fotowoltaiki i nie przesyłać dużych ilości wyprodukowanej energii do sieci.